На думку військового експерта Владислава Селезньова, військовослужбовці, призвані в лютому-березні 2022 року, не мають чітких термінів демобілізації, а держава поки що не розробила систему більш рівномірного розподілу навантаження на військових, як це було під час АТО\ООС.
В Україні триває воєнний стан і загальна мобілізація, які запроваджені через повномасштабне вторгнення РФ. Однак, як розповів в інтерв’ю ТСН.ua військовий експерт, ексголова пресслужби Генштабу ЗСУ, полковник Владислав Селезньов, в Україні є серйозна проблема з демобілізацією осіб, які були призвані до лав Збройних сил на початку 2022 року. Фокус розібрався, яка ситуація з демобілізацією в Україні та хто може звільнитися з військової служби у 2023 році.
Демобілізація в Україні
За словами Селезньова, у перші тижні російського вторгнення до військ територіальної оборони та підрозділів Сил оборони записалися 100 тисяч українських громадян. Наразі абсолютна більшість із них виконує бойові завдання понад півтора року.
У 2014-2017 роках, під час бойових дій на Донбасі, діяла система, за якою військовослужбовці, призвані під час мобілізації, демобілізувалися після виконання певного завдання або проходження певного терміну служби. Так, військовослужбовці, призвані в першу хвилю мобілізації, демобілізувалися через 12 місяців, у другу хвилю — через 14 місяців, а в третю хвилю — через 16-18 місяців.
“Це був абсолютно справедливий розподіл навантаження: коли людина йде до лав військ і знає якісь часові проміжки, коли виконавши свою місію, може повернутися до рідних та близьких”, — наголосив Селезньов.
“Зараз механізму, за яким можуть звільнятися, демобілізуватися ті військовослужбовці, які були призвані на початку 2022 року, немає. Скільки вони мають перебувати в лавах ЗСУ? До остаточної перемоги? Чи до моменту своєї смерті? Це питання несправедливості. Це викликає обурення і неприйняття”, — підкреслив експерт.
Селезньов додав, що відсутність чіткої системи демобілізації створює серйозну проблему в українському військовому середовищі, оскільки існує природна фізична втома від участі в бойових діях.